رفتن به محتوای اصلی
021-91011091 info@athena.ir

پیاده‎سازی استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی در شبکه بانکی کشور

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

محسن قاسمی، دبیرکل این انجمن گفت: خوشبختانه در پی گسترش تعاملات سیاسی و اقتصادی ایران در گستره بین‎المللی، مباحث مربوط به پیاده‎سازی استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی (IFRS) در نظام گزارشگری مالی بنگاه‎های بزرگ و دارای ذی نفعان عمومی کشور (ازجمله شرکت‎های بزرگ بورسی، بانک‎ها، موسسات اعتباری و بیمه‎ها) از موضع ضعف و مورد کم‎توجهی و حتی بی‎توجهی تاسف‎بار سال‎های گذشته خارج شده است و طی یک سال گذشته، اقدامات بسیار خوبی در این ارتباط از سوی نهادهای تاثیرگذار بر حرفه حسابداری ایران ازجمله، سازمان بورس و اوراق بهادار، بانک مرکزی و سازمان حسابرسی انجام شده است.
قاسمی نقطه اوج اقدامات عملی انجام‎شده در راستای پیاده‎سازی استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی (IFRS) در کشور را ابلاغ بخشنامه افشای اطلاعات بانک‎ها و موسسات اعتباری (مورخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۴) از سوی بانک مرکزی اعلام کرد.
اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار برای پیاده‎سازی IFRS در ایران
مدیر اسبق امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران در ارتباط با نقش و جایگاه سازمان بورس و اوراق بهادار در پیاده‎سازی IFRS در ایران گفت: با توجه به اینکه در همه کشورهای دنیا کاربرد اصلی IFRS در بازارهای مالی (بازارهای پول و سرمایه) است و کاربران اصلی گزارش‎های مالی بین‎المللی نیز در این بازارها فعال هستند؛ سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از ذی نفعان اصلی پیاده‎سازی IFRS در ایران است.
قاسمی ادامه داد: به همین دلیل طبق مصوبه مجمع عمومی مورخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۰ سازمان حسابرسی (که در ۱۱ خرداد ۱۳۹۱ به تایید وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی رسید) مقرر شد: «آن گروه از شرکت ها و نهادهای مالی ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار که توسط سازمان بورس مشخص می شوند و به تبع آن ها، شرکت های فرعی و وابسته مربوط از تاریخ مشخص شده توسط آن سازمان، باید در تهیه صورت های مالی خود از استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی استفاده کنند».
دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران افزود: سازمان بورس سرانجام در جلسه مورخ ۲۱ دی ۱۳۹۲ تصویب کرد: «تمام شرکت‎ها و نهادهای مالی ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و به تبع آن، شرکت‎های فرعی و وابسته آن‎ها، در تهیه صورت های مالی که از تاریخ اول فروردین سال ۱۳۹۲ و بعد از آن شروع می‎شود، مجاز به تهیه صورت های مالی تلفیقی یا مجموعه مبتنی بر استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی(IFRS) است. در این خصوص صورت های مالی شرکت اصلی (جداگانه) باید مطابق با استانداردهای حسابداری ایران تهیه و ارایه شود و لزومی به تهیه و ارایه صورت های مالی تلفیقی براساس استانداردهای حسابداری ایران نیست».
البته نزدیک به سه سالی که از ابلاغ این مصوبه می‎گذرد، حتی یک شرکت بورسی هم برای نمونه از این مجوز برای تهیه صورت‎های مالی تلفیقی گروه یا شرکت اصلی با استفاده از IFRS استفاده نکرده است.
اقدامات سازمان حسابرسی برای پیاده‎سازی IFRS در ایران
دبیرکل انجمن حسابداران خبره ایران گفت: سازمان حسابرسی علاوه بر مصوبه مجمع عمومی مورخ ۲۷ شهریور ۱۳۹۰ در مجمع عمومی مورخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ نیز تصویب کرده است: «از ابتدای سال ۱۳۹۵ آن دسته از شرکت‎هایی که سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین می‎کند و تمامی بانک ها و موسسات مالی دولتی و غیردولتی ملزم به تهیه صورت‎های مالی تلفیقی سال ۱۳۹۵ بر اساسIFRS هستند. برای سایر شرکت‎ها تهیه صورت‎های مالی مبتنی بر استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی مجاز است. سایر ناشران بزرگ ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار که متعاقبا توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین می‎شود نیز ملزم به تهیه صورت‎های مالی تلفیقی سال مالی ۱۳۹۶ براساس استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی خواهند بود. بدیهی است برای سایر شرکت‎ها این امر مجاز است».
وی افزود: وزارت اقتصاد دولت یازدهم با توجه به رویکرد برنامه‎محوری که از همان آغاز به ‎کار اتخاذ کرده، از همه سازمان‎های زیرمجموعه خود از جمله سازمان حسابرسی اهداف راهبردی‎شان را دریافت کرده است. همان طور که در سند راهبردی سازمان حسابرسی ملاحظه می‎شود، نخستین اولویت راهبردی این سازمان افزایش توان ثروت‎آفرینی کشور ذکر شده است که مقرر شده از طریق دو هدف راهبردی گسترش پیاده‎سازی استانداردهای بین‎المللی گزارشگری مالی و گسترش برون‎سپاری خدمات حسابرسی محقق شود.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

برگشت به بالا